Soutok Vltavy a Lužnice

Lužnice je pravostranným přítokem Vltavy a zde má za sebou již 208 km dlouhou pouť. Jedná se tedy o spojení dvou téměř rovnocenných toků, protože Vltava má jen o něco více, přesněji 222 km. Lužnice naopak Vltavu předčí ve velikosti povodí. Ta jí to zase vrací průměrným průtokem v místě. Tedy souboj jak se patří - na ostří nože.

Ve skutečnosti je toto místo spíše klidné, hlavně nyní, když je v rekonstrukci protilehlý most na silnici z Týna do Neznašova a Albrechtic. Občas se na hladinu snese volavka, kterou po čase vyruší snad jen trénující skifař. Ve špici soutoku se nacházejí i boží muka. Někdy se jim též říká Semenecká kaple, i když se samozřejmě o žádnou kapli nejedná. Kdysi zde prý byla pochytána a popravena banda zlodějů a lapků, kteří zle zatápěli kupcům i místním lidem.

Blízko soutoku stávala ve starší době bronzové důležitá osada. Archeologické nálezy z místa jsou uloženy v městském muzeu. Nyní je ale celé místo pod hladinou vodního díla zajímavostí ale je, že ne vždy stejného. Je-li v přehradě Orlík dostatek vody, je místo zatopeno touto přehradou. Jestliže má ale Orlík vody málo, zatopí místo vodní dílo Kořensko, které má jinak tzv. ponořený stupeň.

Adresa
Soutok Lužnice a Vltavy
Týn nad Vltavou
Týn nad Vltavou 375 01
+420 385 772 301

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek