Když jedu do Týna, tak...

Jihočeské městečko nedaleko chladících věží temelínské jaderné elektrárny a známé z filmu Kameňák může být velmi zajímavým cílem na výlet. Když víte, co hledat! A kdo hledá, ten tu opravdu najde...

...i kdyby to měl být jen klid, ten stojí za to. Přece jen je v dnešní době důležité zpomalit a umět si odpočinout.

Když jedete do Týna nad Vltavou - tady na jihu se jezdí do Tejna - zkuste se poptat na následující místa. Nejlepší varianta bude vyzkoušet přímo informační centrum na náměstí :-) .

 • Týnská lokálka - už na cestě do Týna zkuste využít netradiční dopravu, přes nefalšovanou jihočeskou krajinu se opět oživila jízda vlakem a vypadá to, že budou jezdit i docela zajímavé historické kousky.
   
 • Jaderná elektrárna Temelín - kousek od Týna je elektrárna jak ze Simpsonů. Chladící věže, střežený prostor, návštěvnické centrum a park. Docela nenápadně se tvářící zámeček s přilehlým parkem je ono návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho o jaderné energii. V parku je jezírko, ptačí stezka, motýlí louka a místní med v biokvalitě! Elektrárna pořádá i exkurze do střeženého prostoru.
   
 • Řeka Vltava - kousek od Týna je nádrž Hněvkovice (slouží k zásobování vodou právě pro temelínské chladící věže), u které musíte překonat 15 metrů hlubokou plavební komoru, po proudu dojede za chvíli na vodní nádrž Orlík a přímo v Týně si můžete půjčit třeba paddleboardy a využít volný čas aktivně. Pokud si ale vážně chcete odpočinout, vydejte se na vyhlídkovou plavbu třebas směrem na Hlubokou skrz soutěsky.
   
 • Otáčivé hlediště - i v Týně tuto vymoženost mají. Otáčivým hledištěm se nepyšní pouze Český Krumlov, ale i místní. Tato technická památka je evropským unikátem, jelikož zde hrají místní dobrovolníci z Divadelní společnosti Vltavan a o představení je velký zájem. V infocentru se dozvíte program na Otáčivé hlediště a určitě pomohou i s rezervací vstupenek.
   
 • Muzeum vltavínů - často je místní sbírka přehlížena kvůli té krumlovské, ale vězte, že tato je jedna z největších vůbec a vesmírné "kameny" byste si neměli nechat ujít.
   
 • Židova strouha - jednoznačně místo klidu a pohody. Pokud hledáte pěší výlet, vydejte se na Židovku - místní kaňonovitý potok se podle počasí mění tak, že je potřeba i brodit.
   
 • Úniková místnost - zpestřete si den jako agent české rozvědky a nenechte se dopadnout německými vojáky.
   
 • Vltavotýnské podzemí - pod náměstím je přes 300 metrů dlouhá chodba, kam se můžete vydat s průvodcem - a uvidíte i studnu.
   
 • Semenec a Netěchovice - zkuste nějaké interaktivní muzeum - ať už přírodovědné nebo zemědělské - obě jsou super a mnohé se při tom naučíte.
   
 • Desítku vybraných uzavírá Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí - unikátní stavba s krásnou zahradu otevírá svoje brány při speciálních akcí jako je den otevřených zahrad, místní slavnosti, atp. Takže si zkontrolujte, zda se tu zrovna něco neděje. Nebo máte možnost se na zámku i ubytovat třebas během svatby nebo v rámci větší skupiny. Proč to nezkusit si žít jako na zámku. Obzvlášť na takovém, který získal cenu Fénix za znovuzrozenou památku.

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek