Když jedu do Týna, tak...

Jihočeské městečko nedaleko chladících věží temelínské jaderné elektrárny a známé z filmu Kameňák může být velmi zajímavým cílem na výlet. Když víte, co hledat! A kdo hledá, ten tu opravdu najde...

...i kdyby to měl být jen klid, ten stojí za to. Přece jen je v dnešní době důležité zpomalit a umět si odpočinout.

Když jedete do Týna nad Vltavou - tady na jihu se jezdí do Tejna - zkuste se poptat na následující místa. Nejlepší varianta bude vyzkoušet přímo informační centrum na náměstí :-) .

 • Týnská lokálka - už na cestě do Týna zkuste využít netradiční dopravu, přes nefalšovanou jihočeskou krajinu se opět oživila jízda vlakem a vypadá to, že budou jezdit i docela zajímavé historické kousky.
   
 • Jaderná elektrárna Temelín - kousek od Týna je elektrárna jak ze Simpsonů. Chladící věže, střežený prostor, návštěvnické centrum a park. Docela nenápadně se tvářící zámeček s přilehlým parkem je ono návštěvnické centrum, kde se dozvíte mnoho o jaderné energii. V parku je jezírko, ptačí stezka, motýlí louka a místní med v biokvalitě! Elektrárna pořádá i exkurze do střeženého prostoru.
   
 • Řeka Vltava - kousek od Týna je nádrž Hněvkovice (slouží k zásobování vodou právě pro temelínské chladící věže), u které musíte překonat 15 metrů hlubokou plavební komoru, po proudu dojede za chvíli na vodní nádrž Orlík a přímo v Týně si můžete půjčit třeba paddleboardy a využít volný čas aktivně. Pokud si ale vážně chcete odpočinout, vydejte se na vyhlídkovou plavbu třebas směrem na Hlubokou skrz soutěsky.
   
 • Otáčivé hlediště - i v Týně tuto vymoženost mají. Otáčivým hledištěm se nepyšní pouze Český Krumlov, ale i místní. Tato technická památka je evropským unikátem, jelikož zde hrají místní dobrovolníci z Divadelní společnosti Vltavan a o představení je velký zájem. V infocentru se dozvíte program na Otáčivé hlediště a určitě pomohou i s rezervací vstupenek.
   
 • Muzeum vltavínů - často je místní sbírka přehlížena kvůli té krumlovské, ale vězte, že tato je jedna z největších vůbec a vesmírné "kameny" byste si neměli nechat ujít.
   
 • Židova strouha - jednoznačně místo klidu a pohody. Pokud hledáte pěší výlet, vydejte se na Židovku - místní kaňonovitý potok se podle počasí mění tak, že je potřeba i brodit.
   
 • Úniková místnost - zpestřete si den jako agent české rozvědky a nenechte se dopadnout německými vojáky.
   
 • Vltavotýnské podzemí - pod náměstím je přes 300 metrů dlouhá chodba, kam se můžete vydat s průvodcem - a uvidíte i studnu.
   
 • Semenec a Netěchovice - zkuste nějaké interaktivní muzeum - ať už přírodovědné nebo zemědělské - obě jsou super a mnohé se při tom naučíte.

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek