Jaderná elektrárna Temelín

Nejen technická památka.

Jaderná elektrárna Temelín se nachází na trase z Týna nad Vltavou na České Budějovice.

Po pravé straně najdete parkoviště pro automobily, ale můžete přijet i na kole proti proudu řeky Vltavy přes Hněvkovice.

Prioritou místní elektrárny, pro kterou jsou typické čtyři chladící věže, je výroba energie. Právě to, jak se energie vyrábí, můžete zjistit v místním návštěvnickém centru umístěném v zámečku Vysoký Hrádek. Najdete zde simulaci štěpení, rozmístění reaktorů, fungování elektrárny, promítací sál nebo náhled do střeženého prostoru.

Kromě návštěvnického centra najedete v okolí Temelína i rozsáhlý park, kde se hned vedle nachází unikátní motýlí louka. K procházce můžete využít právě park, kde je umístěna ptačí stezka, jelikož tato oblast je místem hnízdní desítek druhů ptáků. Uprostřed parku je i jezírko. V okolí Temelína jsou i včely, díky kterým se může produkovat med lokálního charakteru.

Jaderná elektrárna umožňuje i vstup do střeženého prostoru. Tyto návštěvy však probíhají za speciálního režimu ve vybrané dny - například v létě během dne otevřených dvěří nebo v zimně během adventních prohlídek. Na tyto prohlídky je zapotřebí se přihlásit a splňovat požadovaná kritéria.

Adresa
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
Temelín 373 05

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek