Svatojakubská poutní cesta

Svatojakubské poutní cesty, které prochází naší republikou, jsou součástí evropské sítě poutních tras do španělského Santiaga de Compostela.  První pouť ke hrobu svatého Jakuba Staršího se uskutečnila roku 951. Podél poutní cesty byly postupně vztyčovány orientační kameny, kamenné kříže, boží muka a upravovány studánky. Vznikla radiální síť 12 poutních cest, při kterých byly zřizovány kaple, kostely a kláštery, poskytující poutníkům azyl. První manuál pro cestu do Santiaga vznikl již ve 12. století.

Jednou ze 6 tras v České republice.  Potkáte se na nich s významnými poutními místy, městy i historickými památkami. Trasy procházejí územím ve směru starých zemských stezek tam, kde to současný vzhled krajiny dovoluje. Vedou podél řek, rovinami anebo i skalními městy, aby přešly do kopců bohatých na lesy.

Jednou z 6 český tras je i Jihočeská trasa:

Vlašim – Tábor – Český Krumlov – Koranda – 213 km

Jihočeská trasa navazuje na trasu Východočeskou. Vychází ze středních Čech, prochází krajem jihočeským vždy směrem jihozápadním v celkové délce 213 km. Končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem odkud pokračuje směrem do Santiaga přes Pasov. Na poutní cestě lze nalézt 2 kostely sv. Jakuba, světoznámý zámek Hluboká, městské památkové rezervace: Tábor, Bechyně, České Budějovice a Český Krumlov, který je zapsaný v seznamu UNESCO.

Mapa ke stažení: Jihočeská trasa

Mapa 6 tras v ČR ke stažení

Adresa
Svatojakubská cesta
Týn nad Vltavou
Týn nad Vltavou 375 01

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek