Město České Budějovice

Královské město v srdci jižních Čech

Město České Budějovice nedávno slavilo 750 let od jeho založení, které proběhlo v roce 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II. Právě po tomto panovníkovi je pojmenováno známé náměstí čtvercovitého tvaru v historickém centru města. Krajské město je známé právě pro hektarové náměstí, kde je dominantní barokní Samsonova kašna - jedna z největších v České republice. Stejně tak se mezi největší svého druhu řadí i místní náměstí. Druhou dominantou náměstí je Černá věž. Město je známé díky mnoha podnikům - mezi ty světoznámé patří pivovar Budvar, tužkárna Koh-i-Noor a mléčná výroba Madeta. Ve městě se nachází mnoho lokálních podniků nadnárodní kvality a nespočet dobrých gastronomických podniků. Do města se můžete dostat nejlépe po silnici, kdy cestou minete Jadernou elektrárnu Temelín nebo město Hluboká nad Vltavou. Do Českých Budějovic se dá jet i po řece Vltavě.

Černá věž

Na dominantu náměstí vede 225 schodů a ochoz věže nabízí krásný výhled i do širokého okolí.

Budějovická radnice

Významnou stavbou je i městská radnice, která ukrývá fresku zobrazující Šalamounův soud. Na střeše naleznete 4 sochy, které nad městem dohlíží a taktéž např. místní včely, které produkují radniční med. Radnici si můžete projít s průvodcem díky organizovaným pravidelným prohlídkám.

Budějovický Budvar

Národní pivovar umožňuje návštevníkům nejen ochutnat pivo světové známosti, ale i si přímo projít výrobu zlatého moku. Přímo do výroby se díky exkurzím dostaneme s průvodcem skrze speciální prohlídkový okruh, který vede například přes stáčírnu, varnu nebo sklepy.

Muzeum koněspřežky

Nejstarší koněpřežná dráha na kontinentální Evropě, předchůdce dopravy po kolejích, začínala právě v Českých Budějovicích a vedle směrem na Linec. Hlavním smyslem byla přeprava zboží - zejména soli. Toto muzeum je umístěno v bývalém strážním domku a je jednou z poboček Jihočeského muzea, které má svou hlavní budovu taktéž v tomto městě.

Řeka Vltava a Malše

České Budějovice jsou městem vody a mnoho aktivit lze vykonávat i na řekách Malši a Vltavě. Zejména na slepém rameni Malše můžete vyrazit na šlapadlo, půjčit si loďku, dát si kávu na plovoucí kavárně, užít si koncert na vodě nebo vyrazit na komentovanou plavbu lodí. Pokud vyrazíte na Vltavu, můžete plout po proudu přes Týn nad Vltavou klidně až do Prahy.

Další turistické cíle a zajímavosti najdete na webu www.budejce.cz

Adresa
Město České Budějovice
Náměstí Přemysla Otakara II. 1/1
České Budějovice 37001

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek