Bargerova vila

Vila se dochovala ve velmi autentickém stavu - fasády, moderní dispoziční řešení, interiér. Součástí zahrada včetně oplocení.

Vilu v puristickém slohu si nechal postavit v roce 1929/1930 mlynář Ladislav Barger jako reprezentativní sídlo, které bylo umístěno těsně nad jeho mlýnem. Autorem projektu byl stavitel Adolf Beneš. Od Ladislava Bargera koupil dům Emil Radok z Kolodějů nad Lužnicí, bratr Alfreda Radoka a roku 1949 byla vila prodána zvěrolékaři Pípalovi. „Vila U Pípalů“ byla ve městě známým pojmem. Potomci Pípalů vlastní vilu dodnes. Rodina Pípalova byla velice společensky kulturně založená, ve vile a v zahradě se konaly různé společenské akce, koncerty klasické hudby, apod.

Vila se nachází v Dewetterově ulici, na západním okraji historického jádra Týna nad Vltavou, na pravém břehu Vltavy. Souvislá bloková a uliční zástavba centra se v těchto místech rozvolňuje do klasické vilové čtvrti se solitéry v zahradách. Vila se nachází na plošně chráněném území MPZ Týna nad Vltavou.

Vila Ladislava Bargera z konce 20. let 20. století se v jižních Čechách řadí mezi kvalitní puristické stavby postavená dle projektu Adolfa Beneše. Tento dům představuje ryze moderní stavbu bez odkazů na historickou architekturu. Půdorysně poměrně jednoduchá puristická vila se dochovala ve velmi autentickém stavu a vyniká jednotným architektonickým pojetím vysoké umělecké a architektonické kvality. Vila vykazuje zejména vysoký stupeň dochování autenticity fasád, moderního dispozičního řešení a interiérů včetně architektonických a řemeslných prvků (např. interiérové dveře, okna, dochovaný obklad ze zeleného skla, terrazzo,..). Většina prostor dodnes slouží svému původnímu účelu. Cenná je i urbanistická hodnota vily zakomponovaná do sídelní struktury města.

Adresa
Bargerova vila
Dewetterova 445
Týn nad Vltavou 375 01

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek