Rozhledna Semenec

Jedna z nejnižších rozhleden v České republice

Aktuálně čtvrtá nejmenší rozhledna v České republice. Původně byl na tomto místě umístěn dřevěný pavilon, ve 30. letech 20. století zde byla vybudována 5 m vysoká betonová rozhledna, z které se nabízí dechberoucí výhled na řeku Vltavu a na celé město Týn nad Vltavou. K rozhledně na Semenci je možné se dostat z centra města Tyršovou ulicí, u Sokolovny zahnout doleva a pokračovat Alejí Míru po červené turistické značce až k rozhledně (1,5 km). Červená turistická značka vede dále až do Koloděj nad Lužnicí a podél Lužnice do Bechyně.

Pár desítek metrů od rozhledny najdete nevšední Přírodovědné muzeum Semenec (https://www.muzeumsemenec.cz/), na ploše čtyř hektarů naleznete množství jedinečných přírodovědných sbírek, které se prolínají s herními a naučnými prvky, dobrodružnými úkoly a aktivitami pro děti, které vás zabaví na celé odpoledne. Pro školy nabízí výukové i zážitkové programy, které jsou skvělým doplňkem výuky i cílem školního výletu.

Na vrchu Semenec u Týna nad Vltavou má svůj začátek i Stezka na Onen Svět (http://www.stezkanaonensvet.cz). Stezka se proplétá typickou malebnou jihočeskou krajinou s mnoha zajímavými místy, kde mají návštěvníci možnost setkat se s řadou technických i kulturních a historických památek. Se svými cca 66 km se jedná s největší pravděpodobností o nejdelší naučnou stezku v ČR! Trasa vede po stávající turistické stezce z Týna nad Vltavou údolím řeky Lužnice přes Bechyni až ke Stádleckému mostu, kde se odklání směrem na Milevsko a končí na Onom Světě, vesničce v katastrálním území Zahořany v obci Kovářov. Uprostřed vsi je dřevěná chata Onen svět z roku 1940, podle níž se dnes osada jmenuje. Vedle ní byla v roce 2001 postavena Langova rozhledna, která se stala předlohou pro logo stezky.

Naučná stezka informuje návštěvníky nejen o místních historických, kulturních či přírodovědných zajímavostech, ale i blízkých cílech. Stezka na Onen Svět je, jak již název napovídá, tak trochu zahalena rouškou tajemna. Začíná totiž na vrchu Semenec u Týna nad Vltavou, kde kdysi existovalo městské popraviště, podle kterého se místo nazývalo Na Spravedlnosti. Končí symbolicky na Onom Světě, osadě na Kovářovsku. Jelikož se podél stezky nachází různá tajuplná místa opředená mystikou, staly se nedílnou součástí naučných tabulí i pověsti či historické příběhy vztahující se k těmto místům.

Stezka má navíc výhodu v tom, že na cestu na Onen Svět lze kdekoliv na trase vstoupit a kdekoliv z ní zase vystoupit a to v obou směrech.

Návaznost na další stezky:

Naučná lesní stezka Semenec realizovaná Lesy ČR u Týna nad Vltavou a Naučná stezka Kovářovska mezi Kovářovem a Oním Světem.

 

U rozhledny začíná i končí naučná lesní stezka Semenec Modřínová stezka. Trasa má celkovou délku 5 910 metrů, 10 zastavení s informačními tabulemi. Na stezce se dozvíte místní historické souvislosti a pověsti, přírodní zajímavosti, informace o lesním hospodářství. Uvidíte domácí i cizokrajné dřeviny, zvláštní údolní společenstvo, přirozeně se obnovující les, vyhlídku na skále nad řekou a mnoho dalšího. Něco pro děti, průvodcem na stezce vám budu já lesní skřítek Semenáček. Mám pro vás na každé tabuli připraven úkol související s jejím obsahem.

Tak vzhůru do lesa a mějte oči i uši otevřené! Naleznete mnohem víc, než co je na tabulích popsáno!

Adresa
Rozhledna Semenec
Semenec 738
Týn nad Vltavou 375 01
+420 385 722 301

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek