Eva Volfová NEPŘETRHNOUT NIT

Výstava

Eva Volfová NEPŘETRHNOUT NIT

Termín konání

8. 3. 2022 — 10. 4. 2022

Místo konání

Městská galerie Týn nad Vltavou

Eva Volfová

*1979, žije a pracuje v Chotovinách u Tábora

Výtvarnice, grafička, ilustrátorka, učitelka výtvarné výchovy, autorka i lektorka edukačních programů Eva Volfová je absolventkou Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ateliér Textilní tvorba (2000-2006). K tomu doplnila pedagogické vzdělání na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (2014-2017). Věnuje se práci s textilem a nití, vedle toho také technice sítotisku. U textilu má ráda kombinování starých a nových materiálů, „kreslení nití“, tvárnost a proměnlivost látky. Sítotisk ji přitahuje svojí strohostí coby grafické technika, zároveň i variabilností umožňující kombinovat a hrát si. Často využívá svých textilních nebo vyší-vaných struktur, které mění na struktury grafické. Podstatným rysem její práce je recyklace materiálu, a to nejen látek v kolážích, ale i motivů na sítech, které zůstaly po dřívější práci. Svá síta autorka označuje jako banku vzorů, které pak recykluje do jiných kompozic. Pod jejími rukami vznikají série obrázků tvořících příběhy, z nichž některé vyšly knižně ve spo-lupráci s nakladatelstvím Baobab. Na konci textu uvádíme seznam autorčiných knih včetně nominací a ocenění. V pracích Evy Volfové lze zažít intimitu domácího prostředí, jemnost a vřelý vztah k užívané materiálu. Na obrázcích k sobě skládá prvky vysokého umění s naivizujícími formami.

V Týně nad Vltavou se autorka představila poprvé v roce 2019 coby účastnice Sympozia drobné grafiky a následné výstavy EXPO Týn. Účastnila se pak dalších dvou ročníků. Během posledních dvou let také s galerií spolupracovala na výtvarné podobě pozvánek k výstavám. Výstava Nepřetrhnout nit představuje průřez její volnou i užitou tvorbou z let 2014 až 2021. Prezentujeme originály prací ke knížce Fridolína, Antonína a malá Mína (Olga Černá a Tereza Horvátová, Baobab 2019). Další šité a vyšívané obrázky jsou určeny pro teprve vznikající knižní dílo s pracovním názvem Nitka a ztracený knoflík (ve spolupráci s Terezou Horváthovou, je součástí projektu podpořeného Tvůrčím stipendiem Ministerstva kultury ČR).

  • Fridolína, Antonína a malá Mína (Olga Černá a Tereza Horvátová, Baobab 2019)
  • Dobrou noc (12 ukolébavek, Baobab 2016)
  • Autorská knížka Rybička (ve spolupráci s Terezou Horváthovou, Baobab 2014, nominace v soutěži Zlatá stuha)
  • Z domu a zahrady (napsala Olga Černá, Baobab 2011, nominace na Nejkrásnější českou knihu, nominace v soutěži Zlatá stuha)
  • Šípková Růženka (12 Nejmenších pohádek, Baobab 2011, Nejkrásnější česká kniha,

3. místo)

  • Autorská knížka Kočička z kávové pěny (ve spolupráci s Terezou Horváthovou) Baobab 2006, Nejkrásnější česká kniha, 3. místo, nominace v soutěži Zlatá stuha)

Webové stránky Evy Volfové: evavolfova.cz

Adresa
Městská galerie Týn nad Vltavou
Dům U Zlatého Slunce - nám. Míru 2
Týn nad Vltavou 375 01
+420385772219

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek