Naši furianti

Divadlo

Naši furianti

Termín konání

26. 8. 2019, 2100

Místo konání

Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou

Na sváteční čas mezi Vánocemi a Novým rokem připravili ochotníci z Divadelního spolku J. K. Tyl premiéru české klasiky Naši furianti. Jedná se vlastně o znovuuvedení hry, kterou řečičtí ochotníci hráli v místní Sokolovně v roce 1960 pod vedením režisérů Rudolfa Adámka a Josefa Brože.
Všichni jistě známe klasické venkovské drama Ladislava Stroupežnického a přinejmenším nejznámější repliku: „Tenhle punč platim já!“ Známe však význam a původ slova furiant? Prvotní užití slova je povětšinou zapomenuto a málokdo z nás by hádal, že furiant je rychlý a ohnivý tanec střídavě v dvoučtvrťovém a tříčtvrťovém taktu. Nu, z divokého křepčení se název přenesl a používá se pro člověka společenského, žertovného, který se rád předhání s ostatními, vytahuje se za účelem získání společenského obdivu, musí mít vždy poslední slovo a ve všem pravdu.
Děj představení se pochopitelně furianty jen hemží. V jihočeské obci se o atraktivní místo ponocného uchází jednak krejčí Fiala a také vysloužilý voják Bláha. Každý má za sebou vlivného sedláka a tak se spor přenáší i na starostu Dubského a „prvního rádního“ Buška, na jejich manželky, a bohužel zasáhne i jejich děti, snoubence Václava a Verunku. A nakonec vlastně celou vesnici. A díky velkému přispění ševce Habršperka a přespolní obchodnice Markýtky nakonec ošklivá intrika nezvítězí a vše dobře dopadne, jako v každé správné veselohře.

Zdroj Divadelního spolku J. K. Tyl Kardašova Řečice

Adresa
Otáčivé hlediště Týn nad Vltavou
Bedřichovy sady
Týn nad Vltavou 375 01