Dřevěný betlém v životní velikosti na náměstí v nad Vltavou

28.11. 2020

V Týně nad Vltavou na náměstí Míru u vánočního stromu můžeme v letošním roce od první neděle adventní obdivovat nový dřevěný betlém s postavami v životní velikosti od řezbáře Jiřího Nekoly.

První betlém (malba na překližce dle předlohy malířky Marie Fischerové- Kvěchové) v porevolučním Týně byl pro adventní a vánoční dobu vyroben panem Humhejem a panem Pixou z DS Vltavan koncem devadesátých let.

Druhý originálně pojatý betlém, který o vánocích zdobil naše náměstí až do loňského roku, zhotovila pro město malířská a truhlářská dílna Domova sv. Anežky.

V letošním roce rozhodla rada města o pořízení betléma nového.

Na základě referencí z jiných měst i webových prezentací řezbářů jsem se rozhodl přímo oslovit vltavotýnského rodáka ze Štipoklas pana Jiřího Nekolu. Na základě našeho zadání (co se týče velikosti soch, materiálu, představy o vzhledu jednotlivých postav) jsme obdrželi skutečně atraktivní cenovou nabídku a výrobu soch Josefa, panny Marie, Ježíška, pastýře a 3 oveček pro nový betlém objednali. Postavy jsou vyrobeny z dubu a buku.

Přístřešek do kterého budou betlémské postavy umístěny vyrobilo OS Semenec, dřevěnou vyřezávanou kometu umístěnou nad sochami pak řezbář František Kobera z Týna.

Věřím, že v této ne moc veselé době pandemie Vás pohled na nový vltavotýnský betlém zahřeje u srdíčka tak, jako mě.

 

Ing. Petr Rohlena

Novinky e-mailem

Přihlásit se k odběru novinek